Pexeso je súčasťou snáď každej detskej izbičky. A to bez rozdielu, či v nej býva malý opravár alebo malá pani doktorka. Pexeso zabaví rovnako dievčatá, ako aj chlapcov. Zvyčajne je však dostupné v papierovej verzii s malým formátom obrázkov, ktoré sa dajú len ťažko chytiť najmenším detičkám. O životnosti papiera snáď ani netreba písať.
Poďme si dnes teda vyrobiť šité pexeso, ktoré má hneď niekoľko výhod:
- Originálne; motív si zvolíte sami a môže byť takmer akýkoľvek;
- Rozmery môžu byť väčšie, vďaka čomu sú dieliky ľahko uchopiteľné pre malé detičky. Pri prvom spoznávaní sa s touto hrou nechajte dieťatku otočené všetky obrázky lícom nahor. Na začiatok bude úspech, keď k sebe bude vedieť priradiť jednotlivé páry (vhodné aj pre 18 mesačné dieťa);
- Dlháááá životnosť. Dieťatko za žiadnu cenu pexeso neroztrhá. Ak rado dáva všetko do pusinky, netreba byť v strese 😊
No a ideme konečne na výrobu!
Pred každým strihaním a šitím bavlnenej látky platí, že ju treba nechaj vyzrážať. Ja ju namáčam do horúcej vody a následne prežehľujem. V opačnom prípade by sa vám mohlo stať, že ak by ste ušitý výrobok hodili do práčky, môže vám z nej vyliezť v inom tvare (látka sa zrazí a výrobok stratí požadovaný tvar).
Na naše dnešné pexeso budeme potrebovať:
- Bavlnenú látku s obrázkami na lícovú stranu pexesa, z ktorých budeme vyrábať páry. Buď sa popozerajte po látkovom paneli, kde sú už jednotlivé dieliky pexesa predtlačené alebo podľa vlastnej fantázie použite obrázky, či vzory a farby z akejkoľvek látky.
- spotreba: 8 párov z látkového panela
- Bavlnenú látku na rubovú stranu pexesa
- spotreba: taká istá ako sa lícovú stranu
- Výstužový materiál. Mne sa osvedčil ronofix (napr. hrúbka 100+18g/m2), ktorý sa z jednej alebo rovno aj z oboch strán nažehľuje na látku, je ľahučký, primerane hrubý a dobre drží tvar.
- spotreba: opäť rovnaká ako na lícovú stranu
- Šikmý prúžok
- spotreba: ľahká matematika. Obvod 1 dielika x 16ks + rezerva
- príklad: 1 dielik má rozmer každej strany 8 cm. Obvod dielika je teda 32cm. Rezerva na 1 dielik cca 10cm ==> 42cm x 16 dielikov = 6,72 m
Vyrátané, prekontrolované a ide sa šiť!
- K rubovej strane pexesa prižehlíme ronofix. Treba dávať pozor, ktorou stranou ronofix lepí. Ronofix prižehľujeme žehličkou s vypnutým naparovaním.
- Poslednú – lícovú vrstvu položíme na zvyšné vrstvy presne v takom poradí a orientácii, ako to vidno na obrázku (všetko je to logické a aj keď si myslím, že pri iných šicích projektoch vie postup dobre zamotať hlavu, tento jednoduchý popis pochopí každý 😊 )
- Všetky tri vrstvy k sebe prišpendlíme tak, aby sa nám látka nehýbala, keď ju budeme ďalej strihať na dieliky.
- Ja som si každý dielik obšila tesne po obvode, aby som si bola istá, že mi ozaj všetky vrstvy budú pevne držať po hromade počas strihania.
- Berieme do rúk ostré nožnice a striháme naraz všetky 3 vrstvy na jednotlivé dieliky.
Dobrá správa – blížime sa do finále. Ostáva už len posledná úloha. Ideme dieliky olemovať šikmým prúžkom.
Šikmý prúžok prišívame najprv z rubovej strany pexesa.
1.-2. Šikmý prúžok nezačíname prišívať z kraja, ale napríklad zo stredu strany. Okrem toho necháme na začiatku šikmého prúžku cca 1cm neprišitý k pexesu. Šijeme takmer až ku koncu strany (šitie ukončíme cca 0,5cm od jej konca). Dostali sme sa na koniec strany a ideme šikmý prúžok preložiť kolmo na nasledujúcu stranu.
3.-4. Preloženie šikmého prúžku na kolmú stranu.
5.-6. Prišívame šikmý prúžok na nasledujúcu stranu. Celý postup opakujeme až olemujeme celý štvorček z rubovej strany.
7. Ideme ukončiť šikmý prúžok. Návodov na internete je niekoľko a súhlasím, že na namáhanejší výrobok, akým je pexeso, by som zvolila vhodnejší postup, no v tomto prípade sa mi osvedčil úplne ten najjednoduchší. Veď načo by sme si veci sťažovali, keď si ich môžeme uľahčiť 😉 Čiže – začiatok šikmého prúžku (tam, kde sme začali prišívať) prehnem asi 1 cm od kraja, prekryjem ho koncom šikmého prúžku (prekrytie cca 2cm) a celé to prešijeme. Rubovú stranu máme olemovanú – polovica úspechu 😊
Ideme prišiť prúžok aj z lícovej strany.
1.-3. Jedna strana šikmého prúžku je už pekne prišitá k pexesu. Voľnú časť prúžku prevrátime nahor, smerom k lícu a ideme prišpendliť k dieliku.
4.-5. Všetky strany šikmého prúžku prichytíme k pexesu. V rohu pexesa si treba dať pozor, aby bol rožtek pekný ostrý. Na dotvarovanie (správne preloženie) šikmého prúžku cez roh zvyknem použiť hranu páradla.
6)-7) Keď máme celý obvod prišpendlený, prejdeme už iba každú stranu dieliku rovným stehom a krásne pexesko je na svete!
Dúfam, že sa aj vám podaria veselé a originálne dielka, pri ktorých zažijete veľa zábavy s vašimi drobčekmi.